• Darülbedayi’nin ilk yöneticisi anlatılacak
  25 Haziran 1914'te Darülbedayi adıyla kurulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın 100. Kuruluş yıldönümü vesilesiyle İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde 4 Aralık Perşembe günü bir söyleşi düzenleniyor.1914’yılında Belediye Başkanı Cemil (Topuzlu) Paşa’nın girişimiyle kurumun yöneticiliğine, Fransız tiyatro adamı André Antoine atanır. İstanbul’da sonradan Darülbedayi (daha sonra Şehir Tiyatroları) adını alan ilk tiyatro okulunun kuruluşuna katkıda bulunan Fransız tiyatro, film yönetmeni ve yazar André Antoine Birinci Dünya Savaşı’nın çıkması nedeniyle kısa bir süre sonra Fransa’ya döner. "Osmanlı İmparatorluğu'nda bir yönetmen: André Antoine ve İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Kurulması" başlıklı araştırmanın yazarı Eva Baronnet ve İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölüm Başkanı Kerem Karaboğa İstanbul'daki bu büyük sanatsal projenin ilk adımlarının nasıl atıldığını ve kurum

 • Çanakkale Savaşı’na ait özel belgeler müzayedeye çıkıyor
  İstanbul Müzayede, Çanakkale Savaşı ve I. Dünya Savaşı'nın 100. yılı anısına 30 Kasım Pazar günü özel bir müzayede düzenliyor. Toplam 350 parça obje, ilk kez bu müzayede gün yüzüne çıkacak. Mustafa Kemal'in cephe gerisi yazışmaları, I. Cihan Harbi Cihad Fetvası, Yavuz Zırhlısı gibi tarihi belgeler müzayedenin öne çıkan parçaları arasında. İstanbul Müzayede'nin 34. etkinliği, 30 Kasım 2014 Pazar, Zincirlikuyu Avangarde Otel'de saat 16.00'da düzenlenecek. Müzayedenin birinci kısmında tamamen 1. Dünya Savaşı özellikle Çanakkale Savaşı ile ilgili belgeler ve fotoğraflar, Milli Mücadele dokümanları, ikinci bölümde ise her türlü belge, kitap, harita, afiş görsel malzeme ve sanat eserleri sunulacak. Çanakkale Savaşı tarihine ışık tutacak özel arşivlerden derlenmiş Mustafa Kemal ve Mehmed Şefik (Aker) terekesinden çıkan cephe gerisi orijinal yazışmaları, I. Cihan Harbi Cihad Fetvası, savaşta kullanılan mühimmat ve Yavuz Zırhlısı gibi tarihi belgeler, Çanakkale ve Galiçya cepheleri haritaları,

 • Kadınsan işin zor
  Kadınlar Türkiye’de işgücü piyasasında akademik olarak tanımlanan tüm ayrımcılıklara maruz kalıyor. Mesleki ayrımcılağa uğrayan, düşük ücretle çalıştırılan kadınlar çok zor terfi ediyor. Kadınların sadece 7.7 milyonu istihdamda iken 20 milyonu işgücü dışında bulunuyor.

 • Mobilyadan kazandı Haliç’e otel yaptı
  MOBİLYA markası Lazzoni, 4’ü New York’ta olmak üzere yurt dışında 7, yurt içinde 15 mağazayla büyümeye devam ediyor. Mobilyadaki iddiasını sürpriz şekilde ‘otelciliğe’ de taşıyan firma, Haliç’te inşaatını tamamladığı 133 odalı ‘Lazzoni Hotel’in açılışını yakında yapacak.

 • Sanayiciler teknik tekstile odaklanıyor
  TEKİRDAĞ Sanayiciler Derneği (TEKSANDER), Tekirdağ ilinde faaliyet gösteren tekstil firmalarını ‘teknik tekstil’ üretimine teşvik etmek amacıyla bir araya getirdi.
Sitemizde Günlük Gazeteler kolayca okuyabilmeniz için bir arada yayınlanmaktadır.
Gazete okumak için gazete sitelerine tek tek giriş yapmadan hızlıca Gazeteler.org'dan okuyabilirsiniz.
Bu sayfada Tüm Gazeteler gösterilmiştir. Tüm Gazeteler