• Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
Sürmanşet Nedir?

Gazeteler'de manşet kısmı’nın üstünde yer alan insanlara haberin konusunu özlü ve çarpıçı bir şekilde vurgulanan başlıktır.
Politika, ekonomi, spor, magazin ve birçok konuyla ilgili güncel haberler içeren tarafsız bakış açısının daha doğru olduğu yazılardır.

Manşet Nedir?

Günün önenli haberini vurgulamak için gazeteler’de iri puntolu harflerle yazılan yazılardır.

Ajans Nedir?

Yaşanan olayları dünya genelinde gelişmeleri isnanların hizmetine sunmak için haberleri toplayan ve yayma işlemleriyle uğraşan bir kuruluştur. Bu verileri alt kollarına aktaran ve bu yolla kazanç sağlayan bir iş koludur diyebiliriz.

Köşe Yazısı Nedir?

Yazarların, gazeteler’de bir konu üzerine kendi kişisel anlayış, görüş ve düşüncesini güzel bir ifade ile herhangi bir kanıtlama gereği hissetmeden yazgığı, sanatsal değer taşıyan, güncel olayları konu alan, başlıklı ve imzalı yazılardır.

Daha önceden “fıkra” olarak adlandırılan bu yazı türülerinde yazarların zengin bir birikiminin olması gerekir. Yazarlar genelde güncel konuları ele aldığı için yinelemelere düşmeden düşüncelerini dile getirmelidir. Aziz nesin ise fıkracılar için şu benzetmeyi kullanırdı: 'Kelebek gibi renkli, parlak, göze çarpan bir şeydir ama, yine kelebek gibi yaşamı ancak bir günlüktür.'
Köşe yazısılarını her gazete’de rahatlıkla bulabilirsiniz. Yazının bir köşe yazısı vasfını kazanması için gazetenin bir köşesinde, rütin aralıklarla(gün,hafta,aylık) aynı başlık altında aynı yazar tarafından yazılması gerekir.

Tekzip Nedir?

Tekzip bi tür yalanlama olarak kullanılır.
Örnek verecek olursak F.Gazetesi'nin 01 Ekim 2007 tarihli nüshasının 12. sayfasında yayınlanan ve H. Ö. tarafından kaleme alınan 'Kraldan fazla kralcı' başlıklı yazı, haksız, gerçeğe ve hukuka aykırı,F.Gazetesi'nin manevi haklarına ve ticari itibarına saldırı teşkil eden bir yayındır. Asparagas Nedir?
Asparagas, gerçek bir olay olmayan, uydurma haber, yalan haber olarak nitelendirilen haber türüdür.Magazin haberlerin’de çoğunlukla kullanılan bir türdür.