• Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş

Gazeteler geçmişten günümüze haberleşmede en yaygın olarak kullanılar araçlar arasında yer almaktadır.Gazeteler insanların ilgi alanlarına bakış açılarına göre dağılım gösterebilir. Fotomaç gazetesi sadece spor haberlerine yer vermektedir. Buna benzer diğer gazeteler'de siyasi , dini açıdan konularına ağırlık vermektedir.

Teknoloji sayesinde yurdumuzun her yerinde günlük gazeteleri okurlara ulaştırmak mümkündür. Teknolojik gelişmeler sonucunda eskiden insanların gazetelerin basımlarında harcadıkları enerji ve fazladan işleride ortadan kaldırmıştır.. Gazetelerin ilk zamanlarda belli başlı olayları inceleyen ve bu olayları insanlara yaymaktaydı.Gazeteler siyasi hürriyetlerine kavuşmaları ilk olarak ingiltere’de başlamış ve ilk başmakaleler 1704’te yayınlanmıştır.

Fransa ve Almanya’da siyasi gazetelerin çıkmasına öncü olarak Fransız ihtilali’nin sebep olduğunu söyleyebiliriz.Gazeteler dünyasına haber ve yorumları dahil eden ve temel vasıf olarak kabul edilmiştir. Bu zamandan sonra çıkan gazetelerin tamamına yakını siyasidir.