• Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş

Kamunun olaylardan haberdar olabilmesi için sadece ihtiyaçtan ortaya çıkmış olan basın, insan yaşamında kritik bir yer edinmştir. Ekonomik ve politik alanda oldukça etki yaratabilecek özelliğe sahip olan haberleşme araçları kamuyu kimi zaman doğru kimi zaman ise yanlış politik grupların ve sermaya gruplarının denetiminde, kamunun kabul görmeyen biçimde hatalı bir yöne sürüklemeye çalışmıştır.  Bu sebeple kullanıma açık olan haberleşme kitle araçları insanların, toplumun ve ülkelerin üzerinde büyük rol oynamıştır.

Muhabirler yıllarca kuvvet merkezlerinin yakınında oturarak bilgi kırıntılarını yakalamak için  günlerce  işlerini kovalamışlardır. Günümüzde borsa gibi insanların neler yaptığını öğrenmek isteyen Hükümet, Başkent, Mahkemeler, Belediyeler, Güven merkezleri gibi. Bir çok şey hakkında bilgi almak isteyen okuyucu, bilgi kırıntısı ile tatmin olmamaktadır. Okuyucular hususi yaşamlarının yanı sıra yörelerinde olup bitenlerin açıklamalarını bulmaya çalışmaktadırlar.

Toplum Yüzünden insanlar kimi zaman haberleşme araçlarının yokluğunu hissetse de ara sıra aranılan bir görünüm arz etmektedir. Bu kitle haberleşme araçlarından biri olan gazetelerimizin Anadolu’da ki yöresel yayınları lokal basınının Türk basın tarihi kitapları arasına alınmasını sağlamıştır. Ve Anadolu basını Bab-ı Alinin karşısına bir şekilde geçirilmiştir.